Ana sayfaya dönmek için tıklayınız.

başyazı
iki ayın içinden
öyküler
yapıtlar yazarlar
Bilisim Evreninden
çiçek yağmuru yapıtlar
günlük
 
 
yazarlar
künye
Fotograflar
iletişim

 

 

İki ayın içinden

 

 

DİL BAYRAMIMIZ

Yurdunu, ulusunu, dilini sevenlere dil bayramımız kutlu olsun diyoruz.

 

Yekta Güngör Özden'in "Dilimiz" Yazısı

Anayasa Mahkemesi Ünlü Başkanı Yekta Güngör Ozden'i okurlarımız iyi tanır. O, bugün yeni kitaplarını yayımlamakta, Sözcü gazetesinde köşe yazarlığını sürdürmektedir. Dil bayramımız dolayısıyla da bir yazı yazdı. O yazıyı buraya alıyoruz:

DİLİMİZ

«İki gün sonra 26 Eylül, Büyük ATATÜRK'ün 12 Haziran 1932'de "Türk Dili Tetkik Cemiyeti" adıyla kurdurduğu, 12 Eylül 1980 yönetiminin sahiplerinin elinden alıp devlet kurumuna dönüştürdüğü Türk Dil Kurumu'nun ilk Türk Dili Kurultayı'nı toplamasının 90. yıldönümüdür,

Özbenliğimizin sesi, kimliğimizin simgesi dilimizin yabancı dillerden arındırılarak kendine özgü varsıllığına kavuşmasını amaç edinen Türkçeleştirme çabaları Demokrat Parti döneminde Anayasa'nın yeniden Osmanlıca yazımına dönülmesi ve Kurum Tüzüğü'nün değiştirilmesiyle yavaşlatılıp durdurulmuştu. 27 Mayıs 1960 Devrimi karşıtlarıyla kimi gerici ve tutucuların abartıları, saptırmaları ve yalanlarından etkilenen 12 Eylül yönetiminin Anayasa ve yasa düzenleriyle büsbütün engellenmiştir.

Kapatılıncaya değin yaptığı çalışmalarla dilimize yararlı hizmetleri geçen Kurum'dan yoksun kalmanın boşluğunu yargı kararları sonucu Dil Derneği üstlenmiştir. Yabancı sözcükler, yabancı kültürünün yayılıp sarmasıyla ulusal ıranın (karakterin) bozulması demektir. Ulusallığa beklenen önemi vermeyen günümüz Başbakanı kullanılmayan, unutulmuş eski sözcüklerini kimilerini sayarak kullanılmalarını istemiştir. Yönetimin göstermesi gereken özenden kaçınıp tersine kışkırtması, ulusal yapımızı olumsuz etkilemektedir.

Yurttaşlar olarak gereken özeni gösterdiğimiz savunulamaz. Önceki yıllarda Yüksek Seçim Kurulu'nun, Yargıtay'ın, Anayasa Mahkemesi'nin öztürkçe sözcük çoğunluklu kararlarıyla bu kararların yazılmasında etkin olan hukukçularımız anılmaktadır. Şimdilerde yargı organları ve üniversiteler, yazarların çoğu dil konusuna uzak kalmaktadır. İlgi gösterenler azınlıktadır.

Bilgisiz-llgisizler, bilgiçler-gösterişçiler, Osmanlıca ve Arapça düşkünü Türkçe, Türkiye, ATATÜRK karşıtları, öze dönmeyi istemiyor. Mağaza, otel, alış veriş merkezi, kuruluş adlarının yabancı sözcüklerle doldurulduğu tabela kirliliği her yeri kapladı. Yabancı sözcük kullanmak "marifet" sayılıyor. Edebiyat alanındaki özen yeterli olmuyor. Bilim ve siyaset dili karışıklığını sürdürüyor. Yabancı dil öğrenimi ile eğitimi ayrılamıyor. Öğrenime olumlu yaklaşıma karşı çıkan yok ama yabancı dille eğitim yabancı etkilerinin artmasından başka bir şeye yaramaz. Ulusal bilincin ışığı ve gücü olan dilimizin bozulmasına karşı çıkmak insanlık ve yurttaşlık görevimizdir.

Büyük ATATÜRK'ün de izlediği birinci dil kurultayının yıldönümünde çalışmalarını güçlüklere karşın özverilerle sürdüren Dil Derneği ile Dil uzmanlarımızı yürekten kutluyor, Derneğin yayın organı Çağdaş Türk Dili Dergisi ile Ahmet Miskioğlu'nun yayımladığı Türk Dili Dergisi'ne bir dilsever olarak teşekkürlerimizi ve sürekli yaşam dileklerimizi sunuyoruz.

Öztürkçe karşıtlarının "Türkçe Olimpiyatları" adlı Fethullah düzenlemesi olarak bilinen müsameresine katkılar karşısında gerçek yurtseverlere özdilimiz konusunda büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir. Yabancı dil kuşatmasının içimizdeki yabancılaşanların tersine çabalarını önlemek zorunluluğu açıktır.

Unutmayalım ki "Türkçe" demek Türk demektir, "Türk" demek de Türkçe!.. Kimi siyasetçilerin bozuk dillerini, birbirlerine yönelik kötü konuşmalarına, niteleme ve benzetmeleriyle suçlamalarına karşı iyi örneklerle ulusal kimliğimizin simgesi ve varlığımızın sesi olan dilimizi koruyup güçlendirelim. Dil, kişiliği yansıtan en önemli, en değerli yaşam öğesidir.»

 

Dil Derneği Ödülleri

Dil Derneği, Türk diline hizmet eden aydınlara dil bayramında ödüller vermiştir. Dil Derneği hem Ankara'da hem istanbul'da tören yapmıştır. Okurlarımızın bilgisine sunuyoruz:

1. TÖREN:

26 EYLÜL 2012 ÇARŞAMBA ANKARA

14.30 -ANITKABİR'DE ATATÜRK'E SAYGI SUNUMU
* * *

18.00 - 80. DİL BAYRAMI TÖRENİ
Sunan: Aslı GÖKDEMİR TEKEL
Açış Konuşmaları Sevgi ÖZEL - Dil Derneği Başkanı

Bülent TANIK - Çankaya Belediye Başkanı

Konukların Konuşmaları

* * *

Ödül Törenleri

DİL DERNEĞİ ÖMER ASIM AKSOY ÖDÜLÜ TÖRENİ

DİL DERNEĞİ KERİM AFŞAR ÖDÜLÜ TÖRENİ

Onur Ödülleri:

Prof. Dr. Yener AYTEKİN, Rutkay AZİZ, Deniz BANOĞLU, Ahmet CEMAL,Yusuf ÇOTUKSÖKEN, Yılmaz DAĞDEVİREN, Prof. Dr. Ömer DEMİRCAN, Prof. Dr. Aysel EKŞİ, Prof. Dr. Ahmet ERCAN, Prof. Dr. Cem EROĞUL,Yaşar KEMAL, Ufuk KARAKOÇ, Prof. Dr. Türker MİRATA, Prof. Dr. Z. Gökalp MÜLAYİM, Zeynep ORAL, Prof. Dr. Tuncer ÖREN, Prof. Dr. M. Zaman SAÇLIOĞLU, Şükran SONER, Emin TUNÇBİLEK.

Dinleti:

Ufuk KARAKOÇ

Ağırlama

Düzenleyenler:

Dil Derneği, Çankaya Belediyesi

Katılımcı Kuruluşlar:

Cumhuriyet Gazetesi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ankara Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı, Türk Hukuk Kurumu, Ulusal Eğitim Derneği.

Yer: Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Kenedi Cad. No. 4 Kavaklıdere.


 

2. TÖREN:

29 EYLÜL 2012 CUMARTESİ İSTANBUL

17.00 - 80. DİL BAYRAMI TÖRENİ

Sunanlar: Gülsen TUNCER, Y. Bekir YURDAKUL.

Açış Konuşmaları:

A. İlhan GÜLEK - ADD Beşiktaş Şube Başkanı, Sevgi ÖZEL - Dil Derneği Başkanı, İsmail ÜNAL - Beşiktaş Belediye Başkanı.

80. YILINDA, DİL DEVRİMİNİN KAZANIMLARI:

Hazırlayan ve Sunan:

ADD GENÇLİK KOLU.

Zeybek. Gösterisi - TROYA F.A.D

Onur Ödülleri:

Prof. Dr. Yener AYTEKİN, Rutkay AZİZ, Deniz BANOĞLU, Ahmet CEMAL,Yusuf ÇOTUKSÖKEN, Yılmaz DAĞDEVİREN, Prof. Dr. Ömer DEMİRCAN, Prof. Dr. Aysel EKŞİ, Prof. Dr. Ahmet ERCAN, Prof. Dr. Cem EROĞUL,Yaşar KEMAL, Ufuk KARAKOÇ, Prof. Dr. Türker MİRATA, Prof. Dr. Z. Gökalp MÜLAYİM, Zeynep ORAL, Prof. Dr. Tuncer ÖREN, Prof. Dr. M. Zaman SAÇLIOĞLU, Şükran SONER, Emin TUNÇBİLEK.

"Türküler Gerçeği Söyler" Ufuk KARAKOÇ

Ağırlama

Düzenleyenler:

Dil Derneği, ADD Beşiktaş Şubesi, Troya Folklor Araştırmaları Derneği, Beşiktaş Belediyesi, Cumhuriyet Gazetesi.

Yer: Akatlar Kültür Merkezi, Beşiktaş.
 

Ömer Asım Aksoy Ödülü

Yaşamı boyunca Dil Devrimine emek veren, 30 Ekim 1993'te yitirdiğimiz, Dilci Ömer Asım Aksoy'un devrimci düşüncelerini ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak için Aksoy Ailesinin katkılarıyla düzenlenen Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü, 1995'ten bu yana değişik dallarda verilmektedir.

Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülünü, bu yıl deneme dalında Feridun Andaç, Gölgesi

Kalemimin Ucunda Montaigne adlı yapıtıyla kazanmıştır. Adnan Binyazar, Yüksel Pazarkaya, Cengiz Bektaş, Tuncer Uçarol ve Sevgi Özel'den oluşan seçici kurul, ödülü Feridun Andaç'ın yapıtına vermeyi oyçokluğu ile kararlaştırmıştır.

Kerim Avşar Ödülü

26 Eylül 2003'teki Dil Bayramında yitirdiğimiz, Türk Devriminin ödünsüz savunucusu, tiyatromuzun usta oyuncusu ve yönetmeni Kerim Afşar'ın, tiyatroya verdiği emeği ve sanatçı kimliğini gelecek kuşaklara aktarmak için eşi Leyla Afşar'la Dil Derneği'nin düzenlediği ödül, 2005'ten bu yana verilmektedir.

Ahmet Levendoğlu, Üstün Akmen, Zeynep Kaçar, Gülsen Karakadıoğlu ve Leyla Afşar'dan oluşan seçici kurul, ödülü İsmail Uyaroğlu'nun Surların Arkası adlı oyununa vermeyi oyçokluğu ile kararlaştırmıştır. İsmail Uyaroğlu, şiir öncelikli olmak üzere çocuk kitapları, oyunları da olan üretken bir yazın adamıdır. Çocuk şiirleriyle Türk Dil Kurumu (1978), çocuk romanıyla Yunus Nadi ödüllerinin yanı sıra başka ödülleri de olan bir yazar.

 

İstanbul Resitalleri

RACHMANINOV WAGNER-LISZT DEBUSSY BRAHMS PAOLO RESTANI piyano
4 EKİM 2012 Perşembe 20.00 SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

Riccardo Muti takımı olarak bilinen seçkin müzisyenler çevresinin üyesi ve ünlü orkestra şefinin gözde piyanistlerinden biri olan Restani, özellikle romantik dönem repertuarındaki usta yorumları ile dünya çapında hatırı sayılır birkaç isimden biri. 1996 yılında Frankfurt'ta verdiği bir resitalin ardından Alman Gazetesi "Allgemeine Zeitung" Restani'nin piyanizmini "...Vladimir Horowitz'in melodilerindeki berraklık, renk zenginliği ve tınılar ile şaşırtıcı derecede aynı!" şeklinde övgü dolu sözlerle yazdı. Restani, 2005'te 4. Güney Amerika turnesinde 'Argentina Critics Awards" ödüllerinde "Yılın En İyi Klasik Müzik Solisti" unvanı ile ödüllendirildi.

Geniş bilgi... 1967 doğumlu İtalyan virtüöz Paolo Restani, ilk resitalini verdiğinde henüz 12 yaşındaydı. Vincenzo Vitale, Gerhard Oppitz ve Peter Lang gibi isimlerle çalıştı. 16 yaşına geldiğinde büyük sanat yönetmeni Francesco Siciliani onu Roma'ya "Accademia Nazionale di Santa Cecilia"da çalmaya davet etti. Burada sergilediği olağanüstü başarının ardından İtalya'nın en prestijli salonlarından birbiri ardına davetler almaya başladı. 2004'te Riccardo Muti yönetiminde Liszt'in 2. Piyano Konçertosunu seslendirdiği edimi klasik müzik dinleyicileri için hiç unutulmayacak konserlerden biri oldu. Albüm ve konserlerinin yanı sıra farklı sesler getiren özel projeler de Restani'nin popülaritesini arttırdı. Örneğin, 1993'te Oscar Ödülü kazanan, yönetmenliğini Jane Campion'un yaptığı ve neredeyse her gittiği yerden ödülle dönen kült film "The Piano Lesson"ın müziklerini İtalya'da ilk kez Michael Nyman ile birlikte seslendirdi. 2007 yılında ünlü İtalyan aktrist Chiara Muti ile birlikte "Mozart'ın Hayatı", "Bavyera Kralı 2. Ludwig ve Wagner", "Gogol ve Rachmaninov" üzerine üç özgün müzikali seslendirdi. 2008'de Berliöz'ün yapıtlarını seslendirdiği Muti yönetimindeki konserlerinde ise ünlü İtalyan aktör Gerard Depardieu anlatıcı olarak yer aldı. 2009'da Riccardo Muti yönetimi ve Depardieu'nün seslendirmenliğindeki bu orkestral çalışmanın canlı kaydı hem CD hem DVD olarak yayımlandı.Solist olarak çaldığı orkestralar arasında Münih Senfoni, Stuttgart Filarmoni, Berlin Senfoni, Kiev Filarmoni, Avusturya Oda Orkestrası, Kremlin Oda Orkestrası, orkestra şefleri arasında Roberto Abbado, Gerd Albrecht, Piero Bellugi, Yoram David, Vladimir Delman, Claus Peter Flor, Lu Jia, Gerard Korsten, Julian Kavatchev, Gustav Kuhn, Yoel Levi, John Nelson, Gunter Neuhold, Daniel Ören ve Donato Renzetti yer alıyor. Viyana'da Grober Musikvereinsaal, St. Petersburg'da Büyük Filarmoni Salonu. Berlin'de Konzerthaus, Münih'te Prinzregententheater, Buenos Aires'te Colon ve Coliseo Tiyatroları, Milano'da Teatro alla Scala ve Serate Musicali, Roma'da Accademia Nazionale di Santa Cecilia son dönem resitallerini verdiği salonlar ve etkinliklerden yalnızca birkaçı. Düzenli davet edildiği saygın şenlikler arasında ise Flanders Festivali, Buenos Aires'te "Martha Argerich" Festivali, Ravenna Festivali, Rossini Opera Festivali, Verdi Festivali, "Uto Ughi per Roma" Festivali, Ravello Festivali ve Asturias Festivali sayılabilir. Restani'nin kendi albümleri ve yanı sıra koleksiyon albümlerine seçilen yorumları Decca, Brilliant Classic ve Deutsche Grammophon etiketleriyle yayınlanıyor. Sanatçının ilgi çeken albümleri arasında 2009'da Decca etiketiyle yayınlanan "AMAZING PİANO" albümü gösterilebilir. Albüm, Brahms, Skriabin, Saint-Saens, Bartok ve Liszt gibi bestecilerin sadece sol el ile çalınan eserlerinden oluşuyor. Koleksiyon albümlerine seçilen kayıtları ise Martha Argerich, Abbado, Barenboim, Lang Lang, Vladimir Ashkenazy ve Alfred Brendel gibi usta isimlerle birlikte yayınlanıyor. Sanatçının en son 2011'de Nisan ve Eylül aylarında olmak üzere iki albümü birden yayımlandı. Brahms ve Schumann'ın yapıtlarını yorumladığı albümü hem "Classic Voice" hem de "Amadeus"tan beş yıldız aldı ve Temmuz 2011 'de Amadeus'ta ayın CD'si seçildi. Eylül 2011 'deki Brahms albümü de Classic Voice'tan beş yıldız aldı. Restani, büyük beğeni toplayan kayıt ve albüm çalışmaları arasında Avrupa ağırlıklı olmak üzere Güney Amerika'ya ve dünyanın değişik yerlerine uzanan resital ve konserlerini sürdürüyor. Sanatçının bugüne dek yayımlanmış 15 albümü bulunuyor.


 

OĞUZ TANSEL ŞİİR ÖDÜLÜ 2013

Ödül, Folklor/Edebiyat Dergisi, Troya Folklor Araştırmaları Derneği ve Ankara Aydınlığı Girişimi'nin çabalarıyla gerçekleştirilmektedir.

Ödüle katılım koşulları:

1- Ödül bu yıl şiir alanında bir yapıta verilecektir.

2- Ödüle aday yapıtın 01.01.2012-31.12.2012 tarihleri arasında yayımlanmış kitap; yayımlanmamışsa, kitap oylumunda dosya olması gerekmektedir. Yayımlanmış yapıtlardan oluşan toplu şiirler dosyası/kitabı ile ödüle başvuru kabul edilmemektedir.

3- Ödüle son başvuru tarihi 31.12.2012'dir. (Postadaki olası gecikmeden düzenleme kurulu sorumlu değildir.)

4- Ödül, düzenleme kurulu ve seçici kurul üyeleri dışında tüm katılımcılara açıktır.

5- Ödül tek yapıta verilecektir.

6- Yapıt daha önce yayımlanmış ise 6 adet gönderilmelidir. Daha önce yayımlanmamış yapıtlar, A4 boyutunda kağıda,12 punto ve 1,5 satır aralığıyla bilgisayarda yazılmış 6 ayrı dosya biçiminde düzenlenmiş olarak kargo/posta ile gönderilecektir.

7- Katılımcı, kısa özgeçmiş, iletişim bilgileri ve bir adet fotoğrafının bulunduğu ayrı bir zarfı yapıtıyla birlikte ulaştıracaktır.

8- Ödül tutarı 2.000 TL olarak belirlenmiştir.

9- Ödüle birden fazla yapıtla başvurulabilir. Ancak ödül, tek bir yapıta verilir.

10- Ödüle katılmak için gönderilen eserler iade edilmeyecektir.

11- Ödül töreni Mayıs 2013'te yapılacaktır. Törenin kesin tarihi ileride bildirilecektir.

12- Seçici kurul Adnan Binyazar, Eray Canberk, Refik Durbaş, Prof. Dr. Cevat Geray, İlhan Gülek ve Metin Turan'dan oluşmaktadır.

13- Başvurular şu adrese yapılacaktır: OĞUZ TANSEL ŞİİR ÖDÜL KURULU, Folklor/ Edebiyat Dergisi, Konur Sokak 36/13, Kızılay, 06650 Ankara. Ayrıntılı bilgi için:

folkloredebiyat@gmail.com odultansel@gmail.com

 

Anılarımızda Zeki Müren

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile TSK Mehmetçik Vakfı Etkinliği

Basın Bülteni /14 Eylül 2012

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve TSK Mehmetçik Vakfı, Sanat Güneşi Zeki Müren'i 24 Eylül 2012 Pazartesi günü "Hatıralarda Zeki Müren" konseriyle Bodrum Kalesi'nde andık.

Sanat Güneşi Şarkıları ile Anıldı

Bodrum Kalesi'nde 24 Eylül 2012 Pazartesi günü saat 20:30'da başlayarak anma konserinde, Türk Sanat Müziği sanatçıları Nalan Altınörs ve Yıldırım Bekçi, Sanat Güneşi Zeki Müren'in sesinden dinlemeye alışık olduğumuz unutulmaz şarkılar ile eşsiz bir müzik şöleni sundu.

Zeki Müren'in tüm mal varlığını bağışladığı, başarılı ve gereksinim sahibi Türk gençlerine eğitim olanağı sağlayan TEV ile şehit ve gazi çocuklarına, yakınlarına destek veren TSK Mehmetçik Vakfı ve Bodrum Kaymakamlığının her yıl düzenlediği anma konseri, 24 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirildi.

Her yıl olduğu gibi tüm Sanat Güneşi hayranları bu yıl da "Anılarda Zeki Müren" konserini ücretsiz izlediler ve Zeki Müren'i bir kez daha andılar.

Aynı gün, Bursa TEV-TSK Mehmetçik Vakfı Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi'nde ve Emirsultan gömütlüğündeki gömütlüğü başında da anma töreni yapıldı, Emir Sultan Camisinde ve Zeki Müren Sanat Müzesi'nde mevlit okutuldu.

Zeki Müren, tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı, TSK Mehmetçik Vakfı'na bağışladı. TEV ve TSK Mehmetçik Vakfı, 2002 yılında Bursa'da TEV-TSK Mehmetçik Vakfı Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesini yaptırdı ve bu okulda sanatın her dalı ile ilgili eğitim veriliyor.

Doğduğu kent olan Bursa'da Zeki Müren için bir Anıt Mezar yapıldı. Devlet Sanatçısı Merhum Zeki Müren'in Bodrum'daki evi Kültür Bakanlığıyla yapılan protokol ile "Zeki Müren Sanat Müzesi"ne dönüştürüldü ve 8 Haziran 2000 tarihinde açılışı yapıldı.

Bugüne değin Türk Eğitim Vakfı ile Zeki Müren Burs Fonu'ndan 2050 burs verildi. Yalnızca 2012-2013 öğretim yılında TEV Zeki Müren Burs Fonu ile 225 öğrenciye ayda 370 TL ödeme yapılacak.

TSK Mehmetçik Vakfı da bu bağışlar sayesinde bugün itibariyle, şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden bir Mehmetçik'in ailesine bir defaya mahsus olmak üzere 34 bin TL, birinci derece bir gaziye aylık 945 TL, üniversite öğrencisi Mehmetçik çocuğuna ise ayda 600 TL yardımda bulunuyor.

TEV bağışçısı olan Merhume Safiye Ayla Targan ile TEV ve TSK Mehmetçik Vakfı bağışçısı Zeki Müren adına adlarının ve anılarının yaşatılması, Türk Musikisine genç sesler kazandırılması amacıyla her üç yılda bir ses yarışması düzenleniyor. Bu yıl da 8 Aralık'ta Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında ses yarışması gerçekleştirilecek.

TEV (Türk Eğitim Vakfı) Hakkında: TEV, 4 Mayıs 1967 tarihinde Merhum Vehbi Koç'un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kurulmuştur, özgörevi; başarılı, ama maddi desteğe gereksinimi olan, ülkemize ve insanlığa katkılar sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim düzenini desteklemektir. Türk Eğitim Vakfı kuruluşundan bugüne dek, yurt içinde Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı, başarılı ve maddi desteğe gereksinimi olan 195.000, yurt dışında ise yüksek lisans öğrenimi için 1.400 üstün başarılı gence yüksek lisans ve üst uzmanlık eğitimi için burs vermiş, ayrıca 25 eğitim kurumu yaptırarak Türk Milli Eğitiminin hizmetine sunmuştur. Yalnızca 2012-2013 öğretim yılında yurt içinde 9500, yurt dışında ise 129 gence yüksek lisans bursu verecektir.

TSK Mehmetçik Vakfı Hakkında: TSK Mehmetçik Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetlerinde yaptığı vatan hizmeti sırasında; şehit olan ya da herhangi bir nedenle yaşamını yitiren Mehmetçiklerin bakmakla yükümlü oldukları yakınlarına, malul olan gazi ve engelli Mehmetçiklere, söz konusu Mehmetçiklerin çocuklarına, yardım planı içinde maddi yardımda bulunur ve sosyal destek sağlar. TSK Mehmetçik Vakfı, kuruluşundan bugüne değin; 16.024 şehit olan ya da herhangi bir nedenle yaşamını yitiren Mehmetçiklerimizin ailelerine ölüm yardımı, 9.281 malul gazi ve engelli Mehmetçik'e maluliyet yardımı, 3.644 gazi ve engelli Mehmetçik'e sürekli bakım yardımı, 3.279 Mehmetçik çocuğuna bakım ve öğrenim yardımı, 237 Mehmetçik çocuğu için doğum yardımı, 174 gazi/engelli-çocuk için ölüm yardımı olmak üzere 38.238 kişiye nakdi yardımda bulunmuştur. Bu yardımların bugünkü değeri yaklaşık 322.742.994.38 TL'dir.


 

4. Karacasu "Afrodisyas Sanat" Yazın Günleri (11-13 EKiM 2012)

KATILANLAR:
Özgen ACAR, Gülsüm CENGİZ, Prof. Dr. Şadan GÖKOVALI, Ahmet GÜNBAŞ, Muzaffer İZGÜ, Prof. Dr. A.Ali KÜPELİOĞLU, Ahmet Zeki MUSLU, Timuçin ÖZYÜREKLİ, Fatih PORTAKAL, Tahsin ŞİMŞEK, Metin TURAN, Oğuz TÜMBAŞ, Zehra ÜNÜVAR, Yunus YAŞAR, Halim YAZICI, Şükran YÜCEL

ANA İZLEKLER:
OKURUN YAZARLA BULUŞTUĞU NOKTA / AFRODİSYAS, EGE MİTOLOJİSİ/YAZARIN KENDİ COĞRAFYASINA YOLCULUĞU / ŞAİR ŞİİRİNİ ANLATIYOR / KARACASULU YAZARIN KARACASU'YA SÖZÜ VAR

SUNUM: Tahsin ŞİMŞEK - Zehra ÜNÜVAR

 

Cengiz Gündoğdu'nun Başarısı

"Roman - Öykü, Nasıl Yazılmalı, Nasıl Okunmalı?"

Cengiz Gündoğdu'nun yapıtı bu. Büyük boy 948 sayfa.

Şöyle söylüyor:

«Bu yapıt, benim çeşitli kurumlarda verdiğim yazarlık seminerlerinde söylediklerimin yazıya dökülüşünden oluştu. Bu seminerlerde üstünde durduğum sorunlardan biri de izlekti. Bir anlamda romandaki, öyküdeki düşüncedir izlek.

Ayrıca bir yazın yapıtının estetik değer olabilmesi için, o yapıtta şunların olması zorunludur. Gerçeği örtmeyen bir dil. Toplumsal çözümleme, nedensellik, nesnelerin birliği.

Bütün bunlar ancak düşünerek yapılabilir. »

Bir de şunları söylüyor:

«Geleceğin Kitabı

Üç yıl uğraştım bu kitapla. Yanıbaşımdaydı. Şimdi ayrılıyoruz. Gönderiyorum onu. Kendine yaşam alanı açmak için savaşım verecek...

Yalancı bir yaşam istemiyorum. Reklamlarla onun bunun iteklemesiyle oluşmuş bir yaşam yalancıdır. Kısadır böylesi kitapların yaşamı... Yaşadı mı, yaşamadı mı, belli bile olmaz.»

Bunlar, büyük boy dokuz yüz kırk sekiz sayfalık yapıttan ilk bakışta aldığımız birkaç tümce...


Yeni Mevsimde Türk Dili Dergisi'nin Yeni Toplantıları

Bilindiği gibi, geçen mevsimde aşırı sıcaklardan dolayı dinlenceye erken ayrılmıştık. Gereken duyuruyu da bütün kanallardan yapmıştık. Yine de ulaşamadığımız arkadaşlar olmuş. Buna çok üzüldük. Biz bütün arkadaşlara duyurabildiğimizi sanıyorduk. Olmamış. Biz de bir daha erken kapatmaya hiç yanaşmamaya karar verdik.

Yeni mevsimde de ana izleğimiz Türkçemizdir. Türkçeye özen göstermek, ana davranışımızdır. Bu çerçeve içinde bütün güncel gelişmelerle ilgilenmekten geri kalmıyoruz. Bu mevsime başlar başlamaz çalışmalarımızı sürdürmeye başladık. Şimdiden Ahmet Miskioğlu'nun yönetiminde "Ercüment Uçarı", "Türkçenin Doğru ve Yanlış Kullanımı", "Türk Yazınının Son Durumu", "Son Osmanlı Yenilikçileri"', "Cumhuriyetimiz" gibi konuları enine boyuna inceleyerek, tartışarak ekinsel etkinliğimizi sürdürdük. Konuşmacı arkadaşlar Nurullah Can, Beyazıt Kahraman, Sabahattin Yalkın, Turan Tan, Mehmet Başaran idi...

Orhan Kılıç, Yıldız Tümerdem, Mehmet Güler, Ayhan Görür, Mine Duran, Ahmet Oker, Alişan Birlik, Arife Kalender, Sencer Karacalıoğlu, Yılmaz Ayyıldız, Adil Hacıömeroğlu, İlhan Büyükcebeci, Ali Karagöz, Melahat Babalık, Nursen Karas, Ömer Demircan, Mürsel Üstün sorular sorarak katkıda bulunmuşlardı.

Yeni mevsim çalışmalarımızı duyan arkadaşlar, geliyor, ekinsel etkinliğimize katılıyorlar. Katılanların bir bölüğünün adını buraya yazıyorum: CemalettinTaşkınoğlu, Saim Canatan, Mine Duran, Orhan Kılıç, Sencer Karacalıoğlu, Yılmaz Ayyıldız, İnci Ponat, Erol Erdoğmuş, Yıldız Tümerdem, Turan Tan, Ayhan Görür, Sevim Kaptana, Ahmet Oker, Ekrem Kaya, Ümit öztürk, Mehmet Güler, Güner Demiray, Göksel Şimşek, İnci Güzelmeriç, Süreyya Ülker, Mustafa Yılmaz, Ahmet Oker, Fügen Kıvılcımer, Arife Kalender, Ömer Özgeç, Mukadder Özgeç, Ayten Maden, Sait Maden, Ayhan Görür, Bedrettin Aykın, Alişan Birlik, Melahat Babalık, Rezzan Arton, Tekin Gönenç, Türkay Korkmaz, İlhan Büyükcebeci, Nursen Karas, Yılmaz Çongar, Adil Hacıömeroğlu, Mürsel Üstün, Hüseyin Kocatürk, Esin Üçüncüoğlu, Süreyya Ülker, Zühal Ülker, Nevra Bucak, Türkân Miskioğlu, Lütfi Kaleli, Ali Karagöz, Mehmet Başaran, Nevzat Odyakmaz, Osman Şahin, Dursun Özden, Nurcan Çelik, Sibel Güneşdoğdu, Gülsen Şentürk, Sevim Yazar, Fatma Kuşkaya, Sema Akçaergin...


 

Arat Ovalı