Ana sayfaya dönmek için tıklayınız.

başyazı
iki ayın içinden
öyküler
yapıtlar yazarlar
çiçek yağmuru yapıtlar
günlük
 
 
yazarlar
künye
Fotograflar
iletişim

 

 

Bilgi Okur-Yazarlığı


 

Yılmaz Ersöz


 

İçinde bulunduğumuz çağın "Bilgi Çağı" ve çağın gereklerine uygun davranış biçimleri geliştirebilen toplumların da "Bilgi Toplumu" olarak adlandırıldığı bir yeni dönemi yaşıyoruz hep birlikte. Her alanda gelişme ve ilerlemenin hız ve süreklilik kazanması, önceki dönemde edinilen beceri ve bilgilerin geçerlilik yitirmesine yol açıyor. Günün gerektirdiği yeni bilgi ve becerileri kazanmak, "Yaşam Boyu Öğrenme" kavramını gündelik yaşama sokmakla olası artık.

Gelişen bilişim araçlarında son yıllarda ulaşılan baş döndürücü hızdaki yenilenme dalgaları, bilgi okur-yazarlığının ne denli önemli olduğunu sürekli anımsatır oldu bizlere. Pazara sunulacağı duyurulan en yeni bilişim aygıtı daha satışa sürülmeden, bir sonraki sürümü için çalışmalara başlandığı bilgileri ile dolu sektör dergilerinin haber köşeleri. Bu nedenle son kullanıcı, kullandığı aygıtı yenilediğinde koşut olarak kendi bilgisini de güncellemek ve yeni bir öğrenme sürecine girmek zorunda. Uzmanlık alanları çok çeşitlendiği ve bilgi her an her yerden ve herkes tarafından ulaşılabilir olduğu için, birörnek öğretici (öğretmen) aramaya çalışmak yerine kullanıcı, elindeki aygıtı ile ilgili en son ve doğru bilgiye, araştırıp kendisi ulaşabilmeli. Bunun ön koşulu ise doğru bilgiyi; Bulmak, Almak, İrdelemek, Kullanmak ve Yeni Bilgiler Çıkarımlamak Yetisi olarak tanımladığımız, "Bilgi Okur Yazarı" olmaktır. Sorguladığımız bir kaynaktan elde ettiğimiz yanıtların/verilerin doğrulamasını yapamaz isek, her bulduğumuz veriyi, her aldığımız yanıtı doğru varsayıp kullanırsak, vay halimize.

Bugün Gezgin Aygıtlarımızla; "Geleceğin Simgeleri"nii tanıyıp, simgeledikleri "Uygulamalar"dan işimize yarayanları sanal dükkanlardanii seçip kullanabiliyoruz. Gezi Planlaması, Otel/Araç kiralaması türünden günlük yapılan işlemler için artık yalnızca birkaç dakika ayırmak yetiyor. Akıllı iletişim aygıtlarımızla, şubeye gitmeden her türlü bankacılık işlemlerimizi yapabilir olduk. E-devlet kapısından geçerek; adımıza açılan davalardan, trafik cezalarımıza, sosyal güvenlik sorgulamalarından vergi ödemelerimize değin çok sayıda uygulamayı kolayca çalıştırabiliyoruz.

Uygulamada, iletişim aygıtlarının son kullanıcıya görünen yüzü basitleşip, göze hoş gelirken; aygıt ve kullandığı iletişim altyapısı dikkate alındığında dizge giderek karmaşıklaştı. Gezgin aygıtlarda, biz işlem yaparken geri planda hangi yazılımların nasıl çalıştığını bilebilenlerin sayısı çok da fazla değil artık. İyesi bulunduklarımızın (başlangıçta sanal ortamda sıkça kullandığımız kullanıcı bilgileri ve şifrelerimiz) güvenliğini yok etmeden bilgi toplumunun sağlıklı bir üyesi olabilmenin yolu, yalnızca bu nedenle bile, "Bilgi Okur-Yazarı" olmaya çalışmaktan geçiyor.


---------------------------------------------------------------------

i Yılmaz Ersöz, "Geleceğin Simgeleri", TDD, S.155

ii Yılmaz Ersöz, "Uygulama Dükkanı", TDD, S.156